"Hukuk ve Etik" Hukuk Mesleğinin Ahlaki Boyutu

Boğaziçi Yayınları

Liste Fiyatı :
30.00 
TL
Orion Kitabevi Fiyatı :
25.50
TL
Üzgünüz bu ürün stokta mevcut değildir.
ISBN
: 9789754513431
Basım Tar.
: Nisan 2016
Baskı No
: 1
Syf Sayısı
: 644
Ebat
: 16 x 24 cm
Kitap No
: 158480

%15
İndirim

"Hukuk ve Etik" Hukuk Mesleğinin Ahlaki Boyutu | "Necati Kırış"

İnsan, gönül dünyasını ne kadar değerlerle doldurursa, o ölçüde tam anlamıyla insan olur. Değerlerin bu kişilik oluşturan işlevi, ahlaki değerlerde daha da belirgindir. Ahlaki değerler, insana onur/şeref denilen özelliği kazandırarak onu insan varlığının daha yüksek derecesine çıkarır. Örneğin sözünde durma, yalan söylememe, adaletli davranma, iyiye yönelik bir irade, genel ve temel ahlaki değerleri ifade eder.

Sözünde durma, yalan söylememe, adaletli davranma gibi ahlaki değerler genel olarak toplumsal hayat için olduğu gibi özellikle hukuk mesleği açısından büyük önem taşımaktadır. Aslında sözünde durma, bireyde ahlaki kişiliğin bir sonucu olarak ortaya çıkması gereken bir davranıştır. İdeal olan, insanların bu ahlaki kişiliğinin gereği olarak verdikleri sözde durmalarıdır. Ancak insanları, verdikleri sözü yerine getirmeye sadece içten değil dıştan zorlayan bir sisteme de ihtiyaç duyulur. İşte bu da, verilen sözün yerine getirilmesini sağlayacak maddi yaptırımları içeren ‘yazılı sözleşmeler’ şeklindeki hukuk kurallarıdır.

İyi bir hukuk ve yargı sistemi için, hukukun adalet ilkesine dayalı olarak oluşturulması, hukukun iyi uygulanması, hukukçunun eğitimine insanın eğitimi çerçevesinde bakan hukukeğitimi anlayışı, hukuk-toplum ilişkisi bağlamında suçların ve haksızlıkların asgari düzeye indirdiği erdemli toplumun inşası şarttır. İşte bu kitap çalışması, yıllarca kangrenleşmiş hukuk ve yargı sorunlarını temelden çözmek isteyenlere yeni bir bakış açısı sunma çabasıdır.


 
 
 
 
Aynı Kategoride Öne Çıkanlar
Boğaziçi Yayınları Tarafından Basılan Diğer Eserler
Bu Kategoride En Çok Tercih Edilenler
Hukuk Felsefesi
30,00 TL
24,00 TL
%

20