Türk Hukukunda Yaşlı Hakları

Orion Kitabevi

Liste Fiyatı :
31.00 
TL
Orion Kitabevi Fiyatı :
24.80
TL

Hemen Al

Adet
+
-

Sepete At

ISBN
: 9786055145941
Basım Tar.
: Ağustos 2016
Baskı No
: 1
Syf Sayısı
: 336
Ebat
: 16x24
Kitap No
: 158964

%20
İndirim

Türk Hukukunda Yaşlı Hakları & Nurgül Kocakoç

Dünya nüfusundaki hızlı yaşlanma toplumlarda, devletler tarafından nüfus yapısındaki   değişikliklere   paralel   bir   sağlık   hizmeti   sunulması   beklentisini yaratmıştır. Türkiye   İstatistik   Kurumu   ve   uluslararası   kurumlarca   yapılan   nüfus projeksiyonlarına bakıldığında ileriki yıllarda genç ve yaşlı nüfusun toplumda eşit hatta   yaşlı   nüfus   daha   ağırlıklı   olacak   şekilde   temsil   edileceği   görülmektedir.Nüfustaki yaşlanma ve yaşlı sayısındaki artış hızına paralel sağlık ve sosyal destekyapısının ivedilikle oluşturulması bir zarurettir. Çünkü 65 yaş üstü bireylerin gençnüfusa   göre  sağlık   bakım   gereksinimleri   ve  sosyal   bakım  ihtiyaçları  daha   fazlao lacaktır.

Oluşturulacak   politika,   program   ve   mevzuatlar   yaşam   kalitesini   ve   genel sağlığı arttırma odaklı olmalıdır. Zira başarılı yaşlanma sağlık yanında psikolojik ve sosyal açıdan da tam bir iyilik halini gerektirir. ABD, Japonya, Almanya ve birçok AB Ülkesi sağlık ve sosyal bakım sistemleri incelendiğinde genelde düzenlemelerin yasa düzeyinde olduğu ve sağlık yanında bakım hizmetinin de güvence altına alındığı görülmektedir. Ülkemizdeki düzenleme genelge ve yönetmelikten öteye gidememiş olup, gecikmeksizin özellikle yasa düzeyinde düzenleme yapılmalıdır.

Bu   kitapta   ülkemizde   yaşlı   haklarına   yönelik   yapılacak   hukuki   düzenlemelere rehberlik   etmesi   için,   özellikle   yaşlı   hakları  alanında   gelişmiş   hukuki   sistemleri bulunan  ABD,  Japonya,  Almanya  ve   birçok  AB   Ülkesi  sağlık   ve   sosyal   bakım sistemleri incelenmiştir. Bunun yanı sıra ülkemizdeki mevcut durumun tespiti  de yapılmış ve yaşlıların haklarına ilişkin dava örnekleri de değerlendirilmiştir.


 
 
 
 
Aynı Kategoride Öne Çıkanlar
Orion Kitabevi Tarafından Basılan Diğer Eserler
Bu Kategoride En Çok Tercih Edilenler