0
Adet
0
Adet
0
TL
︻Sağlık Hizmetlerinin Hukuki Boyutu︻
︻Sağlık Hizmetlerinin Hukuki Boyutu︻
%20indirim
Liste Fiyatı :
26,00 TL ( KDV Dahil )
Orion Fiyatı :
20,80 TL ( KDV Dahil )
Kazancınız :
5,20 TL
Sosyal Medya Paylaşımları :
Kitap Bilgisi
ISBN : 9786056693717 | Basım Yılı : Aralık 2016 | Baskı No : 1 | Sayfa Sayısı : 220 | Ebat : 14,5 x 21,5 cm


︻Sağlık Hizmetlerinin Hukuki Boyutu︻ | Nergiz Van Der Berk

Sağlık hizmetlerinin en önemli ve kritik basamağı olan acil sağlık hizmetlerinin, günümüz şartlarında tıbbi teknolojilerin ve tıp iliminin gerektirdiği gibi verilebilmesi pekçok dinamizmin birarada aksamadan işlemesiyle mümkündür. Eskiden sadece hekim ve hemşirenin verdiği bu hizmet, günümüzde pekçok tıbbi cihaz ve ekipmanların yanısıra, yeni gelişen pekçok yeni meslek grubuyla beraber verilmekte, konsultasyon hizmetleride gerektiğinde diğer tıbbi branşlarında sorumluluğu söz konusu olabilmektedir.

 İyi bir acil sağlık hizmetinden bahsedebilmek için, hastanın şikayetinin başladığı andan itibaren, tedavisinin sonlanmasına kadar geçen tüm basamakların hiç eksiksiz ve modern tıp ilminin gerektirdiği şekilde olması gerekmektedir. Tüm bu şartlar gözününde bulundurulduğunda, acil sağlık hizmetleri, hukuksal anlamda pekçok alt başlığı içinde barındırmaktadır.
Ülkemizde heryıl gittikçe artan acil sağlık sistemi problemleri, mahkemelere açılan dava sayısındaki ciddi artıştan anlaşılabilmek tedir. Acil servisler, gerek hekimler gerekse hastalar açısından istenmeyen bir alan haline gelmiştir. Hekimler tarafından tercih edilmekte en son sıralara düşen acil tıp eğitimi, günümüzde gittikçe düşen puanlarına rağmen tercih edilmemekte, zaten hekim sayısının azlığı nedeniyle yaşanan sıkıntıların, ilerleyen yıllarda daha da artacağı ön görülmektedir.

Acil servislerde, sağlık mensuplarına karşı yaşanan hakaret, tehdit, şiddet olayları, neredeyse hergün medyada yayınlanmakta, bu olaylar hekimlik mesleğinin saygınlığını azalttığı gibi, hekime olan güvenide sarsmaktadır. Bunun sonucu olarak hasta ve yakınlarının açtığı, yüksek maliyetli  malpraktis davaları, defansif tıp gelişimine neden olmaktadır.Tüm bu istenmeyen sonuçlar, iyi bir sağlık sistemi önünde engel oluşturmaktadır.

İyi işleyen acil sağlık hizmetinin verilebilmesi ve  tıbbi hataların en aza indirilmesi için en önemli basamaklardan biride, gerek hekimlerin gerekse hastaların, hukuki sorumluluklarını, yükümlülüklerini iyi bilmesidir. Herkes sorumluluk ve yükümlülüklerini yerine getirebilirse ve bu anlamda gereken şartlarda devlet tarafından sağlanabilirse yaşanan tüm bu olumsuzluklar en aza indirilebilir.

ŞADİMAN KONDAK

HALK BANKASI MEŞRUTİYET ŞUBESİ / ANKARA

IBAN:TR 02 0001 2009 3870 0009 000997

HESAP NO:09000997

ŞUBE KODU:0387

Aynı Kategorideki Diğer Kitaplar
Hukuk Yayınları Tarafından Basılmış Diğer Kitaplar
İade Koşulları | Teslimat Kargo | Kredi Kartı Güvenliği | Gizlilik Prensipleri | Banka Hesapları | Kullanım Hakları ve İzinleri | İletişim

2007 Yılında Kurulan Kitabevimizin yayınlarının birçoğu uluslararası üniversitelerin kütüphanelerinde ve Türkiye'deki kütüphanelerde bulunmaktadır.Kitabevimiz ulusal ve uluslararası dağıtım ağına sahiptir.

  | Selanik Cad. No : 72/22 Kızılay Ankara. Tel : 0 312 417 78 35 - 0 536 546 18 14


Orion Kitabevi ® 2012 . Tüm Hakları Saklıdır.