Anayasa Hukukunda Çocuk Hakları

On İki Levha Yayınları

Liste Fiyatı :
95.00 
TL
Orion Kitabevi Fiyatı :
90.25
TL

Hemen Al

Adet
+
-

Sepete At

Tedarik Süresi 3 İş Günüdür.
ISBN
: 9786257598385
Basım Tar.
: 2021
Baskı No
: 1
Basım Yeri
: Türkiye
Syf Sayısı
: 805
Kağıt Tipi
: 1. Hamur
Ağırlık
: 805.00 gr
Cilt
: Ciltsiz
Ebat
: 16.00 cm x 23.50 cm
Kitap No
: 757653

%5
İndirim

Çocuk hakları, çocukların yetişkinlerden farklı niteliklerinden kaynaklanan menfaatlerini ve insanlık ailesinin eşit öneme sahip üyesi olmaktan kaynaklanan değerini güvence altına alan haklardır. Çocuk hakları kavramı, çocuğun sahip olabileceği hakların hangileri olduğuna ilişkin bir tartışmadan öte, çocuğun toplumsal-hukuksal statüsüne yönelik özel bir yaklaşımı yansıtır. Bu yaklaşım, çocuğa özgü nitelikleri temel bir değer olarak kabul etmekte, aynı zamanda çocuğun her bir hakkının konusunu ve niteliğini belirlemektedir. Çocuğun kişi olması dolayısıyla hakların öznesi olduğu yaklaşımını esas alan bu çalışmada, çocuk haklarının anayasal dayanakları başta olmak üzere, bu hakların konusu, ilkeleri, muhatapları, bu hakların yerine getirilmesine yönelik edimler ve bu hakların korunmasını amaçlayan yargısal ve yargısal olmayan araçlar, anayasa hukuku disiplini yaklaşımı ile incelenmektedir. Çocuk haklarının anayasa hukuku bağlamında hukuksal boyutu; hem anayasal normlar, hem de ilgili mahkemelerin içtihatları bağlamında kapsamlı bir biçimde analiz edilmektedir.

Çalışma Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Disiplinlerarası Çocuk Hakları Laboratuvarı ve Raoul Wallenberg Enstitüsü, Lund Üniversitesi ortaklığıyla verilen 2020 yılı Çocuk Hakları Çalışmaları Lisansüstü Tez Ödülü'ne layık görülmüştür.

Bu niteliğiyle çalışma, öznenin çocuk olduğu durumlarda, her bir hakkın en etkin şekilde yaşama geçirilmesi ve korunması bakımından benimsenmesi gereken yargısal yaklaşım konusunda hem uygulayıcılara hem de çocuğun haklarının korunması ile ilgili çalışma yürüten bilim insanlarına yol gösterici bir monografi niteliğindedir.

Çocuk hakları, çocukların yetişkinlerden farklı niteliklerinden kaynaklanan menfaatlerini ve insanlık ailesinin eşit öneme sahip üyesi olmaktan kaynaklanan değerini güvence altına alan haklardır. Çocuk hakları kavramı, çocuğun sahip olabileceği hakların hangileri olduğuna ilişkin bir tartışmadan öte, çocuğun toplumsal-hukuksal statüsüne yönelik özel bir yaklaşımı yansıtır. Bu yaklaşım, çocuğa özgü nitelikleri temel bir değer olarak kabul etmekte, aynı zamanda çocuğun her bir hakkının konusunu ve niteliğini belirlemektedir. Çocuğun kişi olması dolayısıyla hakların öznesi olduğu yaklaşımını esas alan bu çalışmada, çocuk haklarının anayasal dayanakları başta olmak üzere, bu hakların konusu, ilkeleri, muhatapları, bu hakların yerine getirilmesine yönelik edimler ve bu hakların korunmasını amaçlayan yargısal ve yargısal olmayan araçlar, anayasa hukuku disiplini yaklaşımı ile incelenmektedir. Çocuk haklarının anayasa hukuku bağlamında hukuksal boyutu; hem anayasal normlar, hem de ilgili mahkemelerin içtihatları bağlamında kapsamlı bir biçimde analiz edilmektedir.
Çalışma Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Disiplinlerarası Çocuk Hakları Laboratuvarı ve Raoul Wallenberg Enstitüsü, Lund Üniversitesi ortaklığıyla verilen 2020 yılı Çocuk Hakları Çalışmaları Lisansüstü Tez Ödülü'ne layık görülmüştür.
Bu niteliğiyle çalışma, öznenin çocuk olduğu durumlarda, her bir hakkın en etkin şekilde yaşama geçirilmesi ve korunması bakımından benimsenmesi gereken yargısal yaklaşım konusunda hem uygulayıcılara hem de çocuğun haklarının korunması ile ilgili çalışma yürüten bilim insanlarına yol gösterici bir monografi niteliğindedir

 
 
 
 
Aynı Kategoride Öne Çıkanlar
On İki Levha Yayınları Tarafından Basılan Diğer Eserler
Bu Kategoride En Çok Tercih Edilenler
Sosyal Güvenlik Hukuku
60,00 TL
57,00 TL
%

5

Anayasa Hukukuna Giriş
40,00 TL
38,00 TL
%

5