Cereyanlar

İletişim Yayınları

Liste Fiyatı :
55.00 
TL
Orion Kitabevi Fiyatı :
46.75
TL
Üzgünüz bu ürün stokta mevcut değildir.
ISBN
: 9789750521188
Basım Tar.
: Şubat 2017
Baskı No
: 2
Syf Sayısı
: 926
Ebat
: 15 x 21,5 cm
Kitap No
: 160399

%15
İndirim


︻Cereyanlar (Türkiye’de Siyasî İdeolojiler)︻ | Tanıl Bora

Cereyanlar, Türkiye’de siyasî ideolojilerin özelliklerini; birbirlerini etkileme ve birbirlerinden etkilenme süreçlerini; cereyanlar içindeki figürlerin ideolojik seyahatlerini; muarız bellediklerine dair kurguladıkları dili; ideolojileri popülerleştirme tekniklerini ve siyasî ideolojilerin gündelik hayatta nasıl karşımıza çıktıklarını ustalıkla işlenmiş bir biçimde gözler önüne seriyor.

Tanıl Bora, “cereyanlar”ı şu başlıklar altında tartışıyor: Geç Osmanlı Zihniyet Dünyası, Batıcılık, Kemalizm, Milliyetçilik, Türkçülük ve Ülkücülük, Muhafazakârlık, İslâmcılık, Liberalizm, Sol, Feminizm ve Kürt Siyasal Hareketi. Sadece başı sonu belli metinlere değil, sözlere ve jestlere de bakıyor, “kimin söylediği”ne değil “ne söylediği”ne odaklanıyor. Böylece, siyasî düşünceleri sarmalayan ideolojik muhtevayı ve “iklim”i de ortaya koyuyor.

Cereyanlar’ı bir siyasal düşünceler kitabı olmanın ötesine taşıyan ve Türkiye’nin düşünsel ethosunu anlamamızı sağlayan heyecanlı bir metin haline getiren de bu: Olayları anlatmak ve analiz etmekle yetinmeyip bunların arkasındaki düşünce oluşumlarını ele alması.
Son derece zor bir işin altından başarıyla kalkan bu kitabı okurlarımıza sunmaktan kıvanç duyuyoruz.


 
 
 
 
Tanıl Bora Tarafından Yazılan Diğer Eserler
Aynı Kategoride Öne Çıkanlar
İletişim Yayınları Tarafından Basılan Diğer Eserler
Bu Kategoride En Çok Tercih Edilenler
Siyasal İdeolojiler
65,00 TL
52,00 TL
%

20

Siyasi İdeolojiler
48,00 TL
38,40 TL
%

20

Çağdaş Siyasal Akımlar
38,00 TL
30,40 TL
%

20