Ceza Soruşturması Rehberi

Adalet Yayınevi

Liste Fiyatı :
148.00 
TL
Orion Kitabevi Fiyatı :
140.60
TL
Üzgünüz bu ürün stokta mevcut değildir.
ISBN
: 9786053000983
Basım Tar.
: Ocak 2017
Baskı No
: 1
Syf Sayısı
: 828
Ebat
: Ciltli | 16 x 24 cm
Kitap No
: 160397

%5
İndirim


︻Ceza Soruşturması Rehberi︻ | Metin Yıldırım

Ceza Yargılaması ve Soruşturma
Cumhuriyet Başsavcılığı ve Teşkilat Yapısı
Soruşturmanın Başlaması ve Soruşturma İşlemleri
Cumhuriyet Savcısının Soruşturma Yetkisi ve Adli Kolluk
Arama Elkoyma ve Diğer Koruma Tedbirleri
Suç Delillerin Toplanması ve Analizi
Soruşturmanın Tamamlanması
Kamu Davasının Ertelenmesi
Adli Yazışma ve Tebligat
Uzlaşma ve Ön Ödeme
UYAP ve SEGBİS

İlgili Mevzuat Uyarınca
AYM ve İHAM Kararları Işığında
Son Mevzuat Değişiklikleri
Güncel Yargıtay Kararları
İlgili Genelgeler ve Yönetmelikler
Uygulamadan Örnekler
Örnek Müzekkereler

Başta Anayasada belirttiği gibi, Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. İşlenen suç ne olursa olsun, herkes hukuka uygun ve insan onuruna yakışan bir soruşturma neticesinde yargılanmalıdır. Özellikle soruşturma ve yargılama sürecinde yapılan hukuksuzluk, adaletsizlik, insan haklarının hiçe sayılması hiçbir zaman adalet getirmez. Bir yargılama neticesinde önemli olan hukukun üstünlüğü, eşitlik, adalet ve hakkaniyetin sağlanmasıdır. Her geçen gün kutuplaşan bir dünyada toplumsal birlik, bütünlük ve huzur ancak adaletle sağlanır.

Hukukun yeniden tesisi için yapılan ceza yargılaması, suç şüphesiyle başlayan, suçun ve suçlunun tespiti, adil bir yargılanmanın yapılması ve hükmün infazıyla sona eren uzun bir süreçtir. Kanunda suç olduğu kabul edilen bir eylemin işlendiği iddiasıyla başlayan ceza soruşturması, yapılan araştırma neticesinde belli bir olgunluğa ulaşırsa kamu davası açılır. Olgu ve tahminlere dayalı soyut bir iddia, ceza yargılanma konusu olamaz.
Cumhuriyet savcısı soruşturma boyunca hukuka uygun bir şekilde topladığı delillerle, işlendiği iddia edilen olayı aydınlatmaya çalışır. Bu nedenle Cumhuriyet savcılığı ön kabullerle veya tahminlere dayanarak soruşturma yürütemeyeceği gibi, kamu davasını da açamaz. Tüm soruşturma boyunca gerçek ancak akla, mantığa ve bilimsel verilere dayanarak araştırılmalı ve ortaya konulmalıdır.

Çalışmamızda ceza yargılamasının en belirleyici aşaması olan soruşturma aşaması uygulamayla birlikte ele alınmıştır. Özellikle bu aşamada görev yapan uygulayıcılar ile diğer muhataplar açısından öz ve anlaşılır bir şekilde konular açıklanmıştır. Son kanun değişiklikleri, Yüksek Yargının İçtihatları, Adalet Bakanlığının ilgili Genelgeleri ve öğretinin yaklaşımı da dikkate alınarak konular örneklerle desteklenmiştir. Umarım tüm eksiklikleriyle birlikte hukuk bilimine ve uygulayıcılara faydalı olur.


 
 
 
 
Aynı Kategoride Öne Çıkanlar
Bu Kategoride En Çok Tercih Edilenler
Suç ve Ceza Ekonomisi
21,00 TL
10,50 TL
%

50