Derin Tarih Aylık Dergisi Sayı: 111 Haziran 2021

Derin Tarih Dergisi

Liste Fiyatı :
22.00 
TL
Orion Kitabevi Fiyatı :
20.90
TL

Hemen Al

Adet
+
-

Sepete At

Tedarik Süresi 3 İş Günüdür.
ISBN
: 3992000055111
Basım Tar.
: 2021
Baskı No
: 1
Basım Yeri
: Türkiye
Syf Sayısı
: 121
Kağıt Tipi
: Kuşe
Ağırlık
: 121.00 gr
Cilt
: Ciltsiz
Ebat
: 21.00 cm x 27.50 cm
Kitap No
: 757141

%5
İndirim

ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 Olaylarını "Ermeni Soykırımı" olarak resmen tanıdığını açıklaması kimseyi şaşırtmadı. Çünkü Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılma sürecinde gerçekleşen bazı hadiselerin seyri ve o döneme dair yorumlar, çoktandır tarihin değil siyasetin konusu. Uluslararası arenada ve politik çevrelerde, gerçekten ne olduğunu ve kimlerin hangi rolü oynadığını artık çok az insan merak ediyor. Hakikatler, sloganların eline esir düşmüş durumda. Bu noktadan hareketle Derin Tarih, 1915 Olaylarını yeniden ele alırken, farklı bir bakış açısı geliştirerek Ermeni lobilerinin faaliyetlerine odaklanıyor. Ermeni propagandistlerin ve lobilerinin yalan, rüşvet ve şiddet eylemlerini aracı kıldığı 1915 sömürüsü Derin Tarih Haziran sayısında...

"Ermeni Lobileri 1915'i Nasıl Sömürdü?" dosya konusunda ilk olarak Prof. Dr. Haluk Selvi Ermenilerin 150 yıllık protez tarih tezi olan soykırım iddialarının siyasallaştırılmasının serüvenini anlatırken Prof. Edward J. Erickson ise Ermeni diasporasının ABD'den ihraç edilen tutkusu olan 'kayıp dava' mitolojisini anlattı. Prof. Dr. Mustafa Budak Ermeni soykırım iddiaları söz konusu olunca Osmanlı Arşivi'nin sonuna kadar açıldığını fakat Ermeni Arşivi'nin neden kapalı kaldığının cevabını verirken Fransız Tarihçi Dr. Maxime Gauin ile günümüzde ABD'de bulunan Ermeni lobisinin gücünü şiddetten aldığını konuştuk.

"Ermeni Lobileri 1915'i Nasıl Sömürdü?" dosya konusu haricinde Prof. Dr. Adnan Demircan, Doç. Dr. Mustafa Alican, Dr. Ahmet Uçar, Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci, Prof. Dr. Yalçın Çetinkaya, Samet Tınas, Doç. Dr. Sevim Yılmaz Önder / Elif Özcan Uğur, Doç. Dr. Oktay Bozan, Dr. Ersin Kırca, Araştırmacı-Yazar Mikail Türker Bal, Araştırmacı-Yazar Yusuf Sami Kamadan, Araştırmacı İbrahim Bozbeşparmak, Musiki Tarihi Uzmanı Tahir Günay, Mimar-Yazar Semih Akşeker, Deniz Çıkılı, Abdurrahman Selim Çelikbilek, Yazar, Sunucu, Tiyatrocu Mehmet Önder, Metin Taha Yılmaz ve Canan Aytaş gibi araştırmacı, yazar ve akademisyenlerden oluşan birçok kişi de birbirinden kıymetli yazılar kaleme aldı.

Derin Tarih, Dahiliye Nezareti'nin bastırdığı ve 1915'deki Ermeni olaylarının perde arkasında Müslüman halka karşı işlenen suçlara, yağmacılığa ve katliamlara birçok delil sunarak hazırlanan Cemiyet-i Akvam ve Türkiye'de Ermeniler ve Rumlar isimli eseri bu ay tüm okurlarına armağan ediyor. Böylelikle ABD başkanı Joe Biden'ın kabul ettiği sözde Ermeni Soykırımı'nın hakikî yüzüne dair elinize hatırı sayılır bir arşiv geçmiş olacak.

Ayrıca Derin Tarih hediyelerine bir tane daha ekleyerek ilk kıblemiz Mescid-i Aksâ'nın dev bir posterini de okurlarına hediye ediyor.

Tarih okuyan şaşırmaz.


 
 
 
 
Kolektif Tarafından Yazılan Diğer Eserler
Aynı Kategoride Öne Çıkanlar
Derin Tarih Dergisi Tarafından Basılan Diğer Eserler
Bu Kategoride En Çok Tercih Edilenler