Dört Akım Dört Siyaset

Orion Kitabevi

Liste Fiyatı :
20.00 
TL
Orion Kitabevi Fiyatı :
16.00
TL

Hemen Al

Adet
+
-

Sepete At

ISBN
: 9789944769020
Basım Tar.
: 2012
Baskı No
: 5
Syf Sayısı
: 200
Ebat
: 13,5x19,5
Kitap No
: 150041

%20
İndirim

Dört Akım Dört Siyaset; Sosyalizm – Liberalizm – Muhafazakarlık – İslamcılık & Ömer Çaha

Sosyalizmin çöküşünden sonra ideolojilerin de sonu büyük ölçüde geldi. Daha önce birbirine karşı konumlanan, birbiriyle ölesiye mücadele eden ideolojiler, siyasi düşünceler ve akımlar etrafındaki katı barikatlar ve duvarlar bir bir yıkıldı; farklı siyasi kamplarda toplanmış gruplar ve partiler yan yana gelmeye; aynı değerler etrafında toplanmaya başladı.

Artık dünyanın birçok ülkesinde bir sağ parti ile bir sol parti arasındaki fay hattı ortadan kalkmış durumdadır. Birçok partinin veya grubun sağda mı yoksa solda mı olduğu anlaşılmaz hale gelmiştir. Sadece kendi ülkemizde değil, Avrupa dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde eski ideolojiler, akımlar ve siyaset tarzları yerine giderek iki ana siyasi tutum belirginleşmekte yükselmektedir: Merkeziyetçi yerelcilikle, adem-i merkeziyetçi küreselcilik.

Birinci kampta toplananlar dünyaya kapalı bir toplumu, devletçiliği, milliyetçiliği, yabancı düşmanlığını benimserken; ikinci kutupta toplananlar sınırlı devleti, insan haklarını, özgürlükleri, dünyayla bütünleşmeyi, şeffaflığı, iç ve dış barışı bir değer olarak benimsemektedir.

Dört Akım Dört Siyaset, liberal, İslâmi, sağ ve sol siyaset tarzlarını bu zaviyeden analiz etmekte; farklı kimliklerde olmalarına rağmen dört siyaset tarzının bir resim tuvali üzerindeki iç içe geçişini, yan yana ya da zaman zaman yığılmış iki melez boya kümesi gibi karşı karşıya duruşunu çarpıcı analizlerle ortaya koymaktadır.


 
 
 
 
Ömer Çaha Tarafından Yazılan Diğer Eserler
Aynı Kategoride Öne Çıkanlar
Orion Kitabevi Tarafından Basılan Diğer Eserler
Bu Kategoride En Çok Tercih Edilenler
Kameralizm ve Devlet Bilimi
60,00 TL
48,00 TL
%

20

Din ve Siyaset ilişkisi
20,00 TL
16,00 TL
%

20

Siyaset Bilimi
58,00 TL
46,40 TL
%

20

Modernlik Kehanetleri
20,00 TL
16,00 TL
%

20