Ekolojik Kriz Etik ve Hukuk

Filiz Yayınları

Liste Fiyatı :
35.00 
TL
Orion Kitabevi Fiyatı :
34.65
TL
Üzgünüz bu ürün stokta mevcut değildir.
ISBN
: 9789753684453
Basım Tar.
: Ocak 2017
Baskı No
: 1
Syf Sayısı
: 210
Ebat
: 16 x 24 cm
Kitap No
: 160403

%1
İndirim


︻Ekolojik Kriz Etik ve Hukuk︻ | Zeynep Özlem Üskül Engin

Bu kitabın konusunu oluşturan, ekolojik krizle ilgili olarak, insanoğlu her şeyden önce doğaya ve dünyaya verdiği zararı kabul etmeli, bu zararın ekolojik dengeyi ve gelecek nesilleri tehlikeye attığını görmeli ve birçok alanda olduğu gibi hukuk alanında da harekete geçmelidir.

Hukukun ne olduğu sorusuna, hukuk felsefesinde verilen yanıt klasiktir: Hukuk "olan"ı görür, "olması gereken"i tespit eder ve "norm" koyar. Hukukun bu üç unsuru, eserin de planını oluşturmaktadır.

Hukukun nasıl işe yarayabileceğini görmek için birinci bölümde dünyayı tehdit eden tehlikenin ne olduğu ortaya konulmuş.

İkinci bölüm, "olması gereken"in yani değerli olanın ne olduğuna ilişkin tartışmaların yapıldığı bölümdür.

Üçüncü bölümde, ekolojik krizin yarattığı ve yaratma ihtimali olan tehlikeleri bertaraf etmeye yönelik doğru ve adil hukuk kurallarının bulunması için, hukuka dair yeni bir ideolojik alt yapı ve doğa-insan ilişkisinin tasarlanması gerekmektedir. Farklı bir anlayışla kurulan doğa ile insan arasındaki ilişki farklı bir hukuk sistemi yaratacaktır. Bunu başaran ülkelerin anayasal düzenlerinden örneklerin bulunduğu ve aynı zamanda yeni bir insan-doğa tasarımını içeren "doğa dostu" bir evrensel beyannamenin tartışıldığı bir bölümdür.


 
 
 
 
Aynı Kategoride Öne Çıkanlar
Filiz Yayınları Tarafından Basılan Diğer Eserler
Bu Kategoride En Çok Tercih Edilenler