Gıdanın Ekolojisi

Nika Yayınevi

Liste Fiyatı :
80.00 
TL
Orion Kitabevi Fiyatı :
76.00
TL
Üzgünüz bu ürün stokta mevcut değildir.
ISBN
: 9786257653503
Basım Tar.
: 2022
Baskı No
: 1
Basım Yeri
: İstanbul Türkiye
Syf Sayısı
: 336
Kağıt Tipi
: 2. Hamur
Ağırlık
: 350.00 gr
Cilt
: Ciltsiz
Ebat
: 13.50 cm x 21.00 cm
Kitap No
: 793307

%5
İndirim

Gıda sektörü bir taraftan kullanılan girdiler yoluyla doğal kaynakları ciddi düzeylerde etkileme gücüne sahipken diğer taraftan, etkilediği doğal kaynaklarda meydana gelen değişimlerden nihai olarak kendisi etkilenmekte, buna bağlı olarak da gıda güvensizliği sorunu yaşanmakta. Dolayısıyla gıda sistemleri faaliyetleri ve doğal kaynaklar arasındaki etkileşimin bütünsel bir yaklaşımla ele alınması ve gıdanın üretilmesinden tüketilmesine kadar geçen tüm sürecin gezegenin ekolojik sınırlarını da gözeterek planlanması ve yürütülmesi gerekmektedir.

Bu kitabın temel iddiası tam da bu noktada önem kazanmakta. Kitapta gıda sektöründen kaynaklı ekolojik sorunların gıda üretiminin ötesinde gıda işleme, depolama, ambalajlama, taşıma ve tüketim aşamalarını da içerecek şekilde incelenmesinin daha uygun olacağı belirtilmektedir. Yaklaşık 100 yıllık Türkiye tarımının yaşadığı kapitalist dönüşüm sürecinin farklı boyutlarda etkileri olmuştur. Özellikle tarımsal faaliyetlerin dayandığı doğal kaynaklar bakımından bu sürecin etkileri dikkat çekici düzeylere ulaşmıştır.

Türkiye tarımının yarattığı ekolojik etkileri değerlendirmek amacıyla yazılmış olan bu kitapta, hem üretim ve tüketim ilişkilerini doğrudan ilgilendiren temel bileşenler hem de bu ilişkileri yönlendiren çeşitli aktörler ekonomi-politik bir bağlam içerisinde ele alınmakta ve benimsenen endüstriyel tarım uygulamaları sonucunda ortaya çıkan ekolojik etkiler tartışılmaktadır.


 
 
 
 
Aynı Kategoride Öne Çıkanlar
Bu Kategoride En Çok Tercih Edilenler
Çevre ve Kalkınma Söylemi
81,00 TL
68,86 TL
%

14

Yeşil Yıldız
34,20 TL
29,08 TL
%

14