Göç ve Çalışma İzinli Suriyeliler

Orion Kitabevi - Ders Kitaplar

Liste Fiyatı :
110.00 
TL
Orion Kitabevi Fiyatı :
93.50
TL

Hemen Al

Adet
+
-

Sepete At

1 İş Günü İçerisinde Tedarik Edilecektir.
ISBN
: 9786257294218
Basım Tar.
: 2021
Baskı No
: 1
Basım Yeri
: Türkiye
Syf Sayısı
: 336
Kağıt Tipi
: 2. Hamur
Ağırlık
: 336.00 gr
Cilt
: Ciltsiz
Ebat
: 16.00 cm x 24.00 cm
Kitap No
: 750870

%15
İndirim

Göç olgusu insanlık tarihi boyunca süregelen beşeri hareketliliği betimlemekte kullanılmaktadır. Göçü anlamak ve anlamlandırmak için ortaya atılan onlarca göç teorisine günümüzde çeşitlenen olaylara bağlı olarak sürekli yenileri eklenmektedir. Farklılaşan göç olayları neticesinde göç edilen ülkenin başta ekonomik, sosyal ve kültürel olmak üzere birçok yönden etkilenmesi söz konusudur.

2011 yılında Suriye iç savaşıyla patlak veren insan hareketliliğinden en çok etkilenen ülke Türkiye olmuştur. Milyonlarca insanın ülkelerini terk etmek zorunda kalmasıyla sonuçlanan Suriye göçü sonrasında yerinden edilmiş Suriyelilere en büyük desteği Türkiye sunmuştur. Beslenme, barınma, güvenlik, eğitim, sağlık gibi birçok temel ihtiyaçların giderilmesinin ötesinde yerinden edilmiş Suriyelilerin insanca yaşam sürdürebilmesinde sivil ve kamusal imkanlarını seferber eden Türkiye, ekonomik geçim kaynağının geliştirilmesi adına birçok çalışma yürütmüştür.

Zorunlu göç neticesinde Türkiye'ye gelmek zorunda kalan yaklaşık 4 milyon Suriyeli hayatlarını daha iyi şartlarda sürdürebilmek için çalışmak zorundadırlar. Bu kapsamda Suriyelilerin işgücü piyasasına erişimine imkan sunan çalışma izni uygulamasının önü açılmıştır.

Toplumsal uyum öncelikle ekonomik uyuma ihtiyaç duymaktadır. Bu bakımdan geçici koruma altına alınarak çeşitli destek ve yardım programlarından yararlanan Suriyelilerin Türkiye işgücü piyasasına girişleri toplumsal uyum süreçleri ile doğrudan ilişkilidir. İşte tam burada, çalışma izni anahtar rol oynamaktadır. Çalışma hayatındaki aksaklıkların giderilerek sorunların çözülmesinde çalışma izninin katkısı büyüktür. Bu kitap, çalışma iznine sahip olan Suriyeli işgücünün işgücü piyasasındaki fotoğrafını yansıtmaktadır. Çalışma izninin olumlu etkileri sadece ekonomik alan ile sınırlı kalmayıp gündelik hayat ve sosyal refah durumlarını içeren toplumsal uyum süreçlerinde de etkili sonuçlar üretmektedir. Çalışma izninin hızla yaygınlaşması, Suriyeli işgücünden hareketle sosyolojik bir zeminde toplumsal faydayı artırmaktadır. Dolayısıyla işgücü piyasasında çalışma iznine sahip olmak Suriyeli işgücü ve Türkiye ekonomisi üzerinde kayda değer gelişimleri barındırmaktadır.


 
 
 
 
Aynı Kategoride Öne Çıkanlar
Orion Kitabevi - Ders Kitaplar Tarafından Basılan Diğer Eserler
Bu Kategoride En Çok Tercih Edilenler
Sivil Toplum ve Devlet
50,00 TL
42,50 TL
%

15

Vaka-ı Sultan Abdülaziz
15,00 TL
14,25 TL
%

5

Çocuk Cinsel İstismarı
30,00 TL
28,50 TL
%

5

Sosyalizm İnsan Hayat
18,52 TL
17,59 TL
%

5

Kitlelerin Ruhu
40,00 TL
38,00 TL
%

5

Prens
23,00 TL
21,85 TL
%

5