İktisadi Düşüncenin Evrimi ve Kapitalizmin Piyasa Tarihi

Orion Kitabevi

Liste Fiyatı :
55.00 
TL
Orion Kitabevi Fiyatı :
44.00
TL

Hemen Al

Adet
+
-

Sepete At

1 İş Günü İçerisinde Tedarik Edilecektir.
ISBN
: 9786059524797
Basım Tar.
: 2020
Baskı No
: 1
Syf Sayısı
: 344
Ebat
: 16 x 24 cm
Kitap No
: 162784
Orion Kitabevi Fırsatlarını Yakalayın !
10 Adet ve Üzeri Alımlarınızda
42,90 TL
20 Adet ve Üzeri Alımlarınızda
41,80 TL
30 Adet ve Üzeri Alımlarınızda
40,70 TL
50 Adet ve Üzeri Alımlarınızda
39,60 TL
90 Adet ve Üzeri Alımlarınızda
38,50 TL

%20
İndirim

 İktisadi doktrin ve düşüncelerin sürekli değişimi, doktrinlerin birbirlerini yok sayacak ölçüde farklılık ve zıtlık göstermesi ve iktisadi doktrinler alanında sürekli yenilenen çatışma, iktisat biliminin tutarsızlığı gibi bir yanılgıya yol açabilir. İktisadi doktrinler kendi çağının sosyal, siyasal, ekonomik, teknolojik ve bilimsel özelliklerinden etkilenen ve çok sayıda düşünürün ve takipçinin katkılarıyla oluşan topluluğa ait fikirlerdir.  Doktrinler kendi çağının özelliklerini yansıtan fikirler olduklarından, sosyal, siyasal, ekonomik, teknolojik ve bilimsel değişim etkisini gösterdiğinde doktrinler bu değişime ayak uyduran ortak fikirler olarak kendisini göstermektedir. Bu süreçte yeni iktisadi fikirler uygulamaya geçtiğinde ise piyasa yeniden şekillenmekte ve kapitalizmin tarihinde farklı bir piyasa uygulamaları ortaya çıkmaktadır.

Bu eser doktrinler tarihi içinde iktisat politikalarını etkileyerek pratik değer kazanmış doktrinlerin, kendi çağının özelliklerinden etkileşimini ve yeni gelişmelerin doktrinlere nasıl bir karakter kazandırdığını ve piyasa ekonomisi olarak bilinen uygulamalardaki değişimi ortaya koymaktadır. Eserin birinci bölümünde iktisat biliminin aydınlanma düşüncesi ve klasik fizikten etkileşimi açıklanmakta ve bu etkileşimden doğan, doğal kurala teslim olan pasif aklın kurduğu özgürlük düzeni anlatılmaktadır. Eserin ikinci ölümünde iktisat biliminin modern fizikten etkileşimi açıklanmakta ve bu etkileşimler ile birlikte doğal özgürlük düzenine karşı çıkışlardan doğan, insan aklının kurallarına bağlı aktif aklın kurduğu yeni düzen anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde ise tarihsel koşullarda oluşan sanayi devrimi gibi fırsatlar ile dünya savaşları ekonomik krizler gibi engellere karşı piyasa ekonomisinin gösterdiği adaptasyon anlatılmakta, dördüncü bölümde kapitalist doktrinlerin ve kapitalist sistemin kısa tarihi verilmektedir.

Bu eser tarihsel koşullarda ortaya çıkan ihtiyaçların karşılanması ve iktisadi sorunun çözümüne ilişkin farklı yaklaşımları ortaya koymaktadır. Eser kapitalizmin piyasa tarihi içinde önceki doktrinlerin yeni ekonomik sorunlar karşısındaki çözümlerini açıklayarak,  okuyucuların ve araştırmacıların iktisadi doktrinler tarihine yönelen merakına yön veren bir rehberlik gösterebilir.


 
 
 
 
Aynı Kategoride Öne Çıkanlar
Orion Kitabevi Tarafından Basılan Diğer Eserler
Bu Kategoride En Çok Tercih Edilenler