İlk ve Acil Yardım

İstanbul Tıp Kitabevi

Liste Fiyatı :
126.00 
TL
Orion Kitabevi Fiyatı :
119.70
TL

Hemen Al

Adet
+
-

Sepete At

Tedarik Süresi 3 İş Günüdür.
ISBN
: 9786257291675
Basım Tar.
: 2021
Baskı No
: 1
Basım Yeri
: Türkiye
Syf Sayısı
: 480
Kağıt Tipi
: Kuşe
Ağırlık
: 480.00 gr
Cilt
: Ciltsiz
Ebat
: 15.00 cm x 21.00 cm
Kitap No
: 770359

%5
İndirim

Hayatımızın geçmişten günümüze değişmeyen gerçekleri vardır: doğum, hastalık, ölüm gibi. İnsanlık tarihi kadar eski olan hastalık ve kaza durumları ise sürekli varlığını sürdürmüş ancak zaman içinde değişik hallere dönüşmüştür.

Önceleri düşme, darp veya savaş sonucu olan travmalar, günümüzde çok daha değişik durumlara bürünmüş trafik kazalarından ateşli silah yaralanmalarına kadar değişik travmalar karşımıza çıkmıştır. Bunun dışında insanlık tarihi kadar eski olan hastalık durumları da geçmişten günümüze hayatı tehdit etmeye devam etmektedirler.

Tüm bu durumlarda maruz kişiye yapılacak ilk müdahaleler çok önem kazanmaktadır. İyi eğitim görmüş bilinçli kişilerin yaptığı ilk yardım hayat kurtarır. Bunun tersine bilinçsiz yapılan ilk yardımlar maruz kalan kişi açısından nerdeyse son darbeye dönüşebilmektedir.

İlk yardıma her yerde herkes için ihtiyaç duyulabilir. Ancak ilk yardım müdahalesi sadece bilgiyle yapılacak bir işlem değildir. Genelde olağanüstü bir durum söz konusudur ve bir kriz anı yaşanmaktadır. İşte bu kriz anını yönetmek için sadece bilgi yeterli olmaz. Güçlü bir karekter, duyguları yönetebilmek ve soğukkanlı müdahale edebilmek gerekir. Kan görünce bayılacak kadar duygulanım sorunu olan kişilerin böyle hayati müdahaleleri gerçekleştirmesi beklenemez. İlk yardım eğitimini topluma yaygınlaştırılması ve bu şekilde davranış modellerinin geliştirilmesi o toplumun eğitim konusunda da kalitesinin bir göstergesi olmaktadır.

Başarılı ilkyardım müdahalesi için yeterli bir bilgi birikimine ve soğukkanlı akılcı bir davranış modeline ihtiyaç vardır. Maalesef yanlış yapılan ilk yardım müdahaleleri toplumumuzda yaygın bir şekilde yer almaktadır. Yanıklardan boğulmaya, duman maruziyetinden yabancı cisim yutmaya kadar bir çok durumda ilk yardım müdahaleleri çok önem kazanmaktadır.

Acil tıbbın ön basamağı olan hastaya ilk yardım konusunda bu çalışmamız, toplumda ilk yardım bilincini arttırmaya doğru bilgi sunmaya, toplumun bu konudaki doğru reflekslerini arttırmaya matuftur. Bu eserin meydana gelmesi için birçok acil tıp çalışanı gayret sarf etmiştir.


 
 
 
 
Başar Cander Tarafından Yazılan Diğer Eserler
Aynı Kategoride Öne Çıkanlar
İstanbul Tıp Kitabevi Tarafından Basılan Diğer Eserler
Bu Kategoride En Çok Tercih Edilenler
Nefroloji El Kitabı
225,00 TL
213,75 TL
%

5

Kardiyak Rehabilitasyon
90,00 TL
85,50 TL
%

5

Anatomi Ders Notları
84,00 TL
79,80 TL
%

5

Hamilelik Enerjisi
15,74 TL
14,95 TL
%

5

Panik Yok! Ben Kanserim
25,00 TL
23,75 TL
%

5