İmparatorluklar

Orion Kitabevi - Akademik Kitaplar

Liste Fiyatı :
75.00 
TL
Orion Kitabevi Fiyatı :
63.75
TL

Hemen Al

Adet
+
-

Sepete At

Tedarik Süresi 1 İş Günüdür.
ISBN
: 9786257294140
Basım Tar.
: 2021
Baskı No
: 1
Basım Yeri
: Ankara Türkiye
Syf Sayısı
: 396
Kağıt Tipi
: 2. Hamur
Ağırlık
: 396.00 gr
Cilt
: Ciltsiz
Ebat
: 16.00 cm x 24.00 cm
Kitap No
: 746398

%15
İndirim

İmparatorluklar tarih boyunca ilgimizi çeken ve merak uyandıran güçlü siyasi yapılardır. Büyük güç ve imparatorluklar arasında ilişki sanılandan daha derindir. Çünkü büyük güçler olarak adlandırılan devletler esasında imparatorluk geçmişi olan yapılardır.

İmparatorlukların sistem dönüştüren yapıları ve güçlerinin incelendiği bu çalışma, sınırlı bir tarihsel dönemi değil, bütünsel bir okuma imkânı sunmaktadır. Günümüz uluslararası sisteminde karşımıza çıkan büyük güçler, geçmişin imparatorluklarının deneyim ve mantığı ile hareket etmektedirler. Bu nedenle de büyük güç iddiasına sahip devletlerin geçmişte imparatorluk deneyimlerinin olduğu görülmektedir.

Kitap, dört ana bölümden oluşan yek bir çalışma olsa da esasında birbirini tamamlayan tarihsel süreçlerin Rusya örneği üzerinde incelendiği iki aşamalı bir çalışma olarak sizlere sunulmaktadır. Büyük güç olarak sistemde karşımıza çıkan imparatorluklar, günümüz uluslararası sisteminde "yeni imparatorluk biçimleri" ile yeniden kendilerine yer bulmaktadır. Tarihsel süreçte imparatorlukların değişen doğası ve deneyimleri sonucunda oluşan geleneksel ve modern imparatorlukların uluslararası ilişkiler alanında oynadıkları rol ve konumları farklı bir perspektiften sizlere sunulmaktadır.

1990 sonrası değişen uluslararası sistemde imparatorluk söylemleri yeniden gün yüzüne çıkmıştır. Rusya Federasyonu'nda Vladimir Putin'in iktidara gelişi ve akabinde yaşanan küresel değişimler Rusların imparatorluk gücüne dönüş umutlarını yeşertmiştir. Rusya Federasyonu örneği bu açıdan çalışmada oluşturulan imparatorluk tanım ve özelliklerinin inceleme alanı olarak sunulmuştur.


 
 
 
 
Merve Suna Özel Özcan Tarafından Yazılan Diğer Eserler
Aynı Kategoride Öne Çıkanlar
Orion Kitabevi - Akademik Kitaplar Tarafından Basılan Diğer Eserler
Bu Kategoride En Çok Tercih Edilenler
Sultan Galiyev Davası
40,00 TL
38,00 TL
%

5

Yavuz’un Küpesi
27,00 TL
25,65 TL
%

5

Noktam Eksik Olmasın!
35,00 TL
33,25 TL
%

5