Liderliğin Karanlık Yüzü

Orion Akademi - Ders Kitapları

Liste Fiyatı :
132.00 
TL
Orion Kitabevi Fiyatı :
112.20
TL

Hemen Al

Adet
+
-

Sepete At

Tedarik Süresi 1 İş Günüdür.
ISBN
: 978-625-8307-99-2
Basım Tar.
: 2022
Baskı No
: 1
Basım Yeri
: Ankara Türkiye
Syf Sayısı
: 238
Kağıt Tipi
: Holmen
Ağırlık
:
Cilt
: Ciltsiz
Ebat
: 16x24cm
Kitap No
: 793841

%15
İndirim

Liderlerin olumlu sonuçları olduğunu düşünmeye meyilli olsak da, liderleri yöneticilerden ayıran davranışlar, organizasyonlar ve çalışanlar için zararlı, hatta yıkıcı olma potansiyeline de sahiptir. Geçmişe yönelik ampirik çalışmalar, liderliğin olumsuz yönlerine daha az ilgi göstermiş olmakla birlikte günümüz araştırmacıları, liderin her zaman pozitif itici bir güç olmayacağını vurgulayarak bu yöndeki çalışmalarını artırmışlardır. Bir liderin davranışları abartılı hale geldiğinde, gerçeklikten koptuğunda veya tamamen kişisel kazanç için araç haline geldiğinde, lider çalışanlarına ve organizasyonuna zarar vermektedir. Güçlü bir liderin hem olumlu hem de olumsuz bir yüzü olduğu açıktır. Bu nedenle liderin varlığı doğrudan çalışanlar, organizasyonlar ve zaman zaman toplumlar için belirli riskler taşımaktadır.

Liderliğin karanlık tarafını keşfetmek diğer bir ifade ile “kara kutusunun” daha derinlemesine araştırılması örgütlerin stratejik vizyonunu ve genel yönetim uygulamalarını geliştirmek için önemlidir. Mevcut çalışmada, liderliğin karanlık tarafının nomolojik ağları hakkındaki bilgimizi genişletmek ve önceki araştırmalardan daha istikrarlı meta-analitik tahminler sağlamak hedeflenmektedir. Diğer bir ifade ile çalışma, Star Wars’ın efsanevi kötü nam salmış lideri Darth Vader’ın “Keşke karanlık tarafın gücünü bilseydin” (If you only knew the power of the dark side) şeklinde belirttiği gibi liderliğin karanlık tarafını anlamlandırmaya çalışmaktadır.

Kitapta yer verilen olumsuz liderliğe yönelik literatürün ileride yapılacak çalışmalara kaynak teşkil etmesi ve uygulayıcılarda farkındalık yaratması temennisiyle…


 
İçindekiler ile ilgili dosyayı indirebilirsiniz
İçindekiler Dosyası
 
 
 
Aynı Kategoride Öne Çıkanlar
Orion Akademi - Ders Kitapları Tarafından Basılan Diğer Eserler
Bu Kategoride En Çok Tercih Edilenler
Liderliğin Karanlık Yüzü
132,00 TL
112,20 TL
%

14

İktisadın Temelleri
180,00 TL
153,00 TL
%

15

Girişimcilik ve İş Kurma
180,00 TL
153,00 TL
%

15

Dijital Çağda Birey ve Toplum
225,00 TL
191,26 TL
%

14