Nihayet Dergisi Sayı: 91 Temmuz 2022

Nihayet Dergisi

Liste Fiyatı :
24.00 
TL
Orion Kitabevi Fiyatı :
22.80
TL
Üzgünüz bu ürün stokta mevcut değildir.
ISBN
: 3990000093322
Basım Tar.
: 2022
Baskı No
: 1
Basım Yeri
: Türkiye
Syf Sayısı
: 96
Kağıt Tipi
: 1. Hamur
Ağırlık
: 96.00 gr
Cilt
: Ciltsiz
Ebat
: 20.00 cm x 30.00 cm
Kitap No
: 793304

%5
İndirim

KİRACININ HÂLLERİ
Gündelik konuşmalarımızın içine, yakın zamanlarda, öncekinden daha güçlü bir şekilde giren bir konu oldu kiralık evler, kiralar... Yeni evlenenlerin düğün zamanı yaklaştıkça girdiği endişeli arayışlar bir yanda, tayini çıkanların kaygıları öte yanda... Nihayet bu sayısında kiracılık üzerinde duruyor. Kiracı olmanın hâlleri, değindiğimiz tedirginlikler ya da tazelenme imkânları, taşınma gerilimi gibi konular arasında gezindik. İşin ekonomik ve hukuki yanı çokça gündeme gelirken, biz durumun insani ve sosyal yanlarına eğildik. Ama bunun yanında, özellikle söyleşilerimizde göreceğiniz gibi, şehir planlaması ve hukuki boyutları da bütünüyle ihmal etmedik.
Dosya, Merve Akbaş'ın Dr. M. Sinan Genim'le yaptığı söyleşiyle açılıyor. Genim, kira artışının temelinde konut sıkıntısı olduğunu, bunun da yeni şehirler kurularak çözülebileceğini söylüyor. Ardından Cihan Aktaş, yurt içinde ve yurt dışında taşındığı evleri, kiracılık ve ardından ev sahipliği tecrübelerini aktarıyor. İlker Aslan da İstanbul gibi büyük bir kentte kiracı olmayı, kişisel deneyimleri üzerinden anlatıyor. Aleyna Ayan'ın söyleştiği Doç. Dr. Seda Öktem Çevik ise kiracıların ve ev sahiplerinin günümüz koşullarındaki hukuki haklarına ve güncel sorunlara değiniyor. Kübra Kuruali Yaşar, "Profesyonel Bir Kiracının Notları" başlıklı yazısında bir kiracının başına gelebilecek potansiyel durumları ironik bir dille anlatırken, S. Burak Manav da yurtlardan öğrenci evlerine uzanan "ev" arayışıyla dosyadaki yerini alıyor. M. Fatih Karakaya, ev almanın tarihine, ekonomisine ve değişen koşullar içinde "ev" sahibi olmaya odaklanıyor. Ümit Aksoy ise gazeteci Suat Derviş'in 1935 yılında yaptığı İstanbul'un kiracıları yazı dizisine dayanarak dünü ve bugünü masaya yatırıyor.
Nihayet'in Kayıtlar, Hayat Memat ve Kültür Atlası sayfalarında da okuru birbirinden önemli yazılar bekliyor.
Betül Özel Çiçek, Virginia Woolf'un sorduğu "neden kadınların şiir yaz(a)madığı" sorusu üzerine kadın meselesine farklı yönleriyle bakıyor.
Süleyman Berk, bu sene 9. kez düzenlenen "Geleceğin Ustaları" yarışmasının geleneksel sanatlara katkısını Merve Akbaş'a anlatıyor.
Ömer Torlak, "İnsanın İnsana Ettiği" başlığı altında güç ve güçsüzlük kavramlarına değiniyor.
Aleyna Ayan da yeni evlenecek gençlere borç veren Karz-ı Hasen Vakfı'nın yönetim kurulu başkanı Mehmet Koca ile söyleşiyor.
Merve Akbaş'ın görüştüğü Mahmut Çelik, İsmailağa Cemaati'nin sosyal medya kullanım biçimlerini ve hikâyesini masaya yatırıyor.
Mehmet Emin Balcı yeni kitabı Sıradanın Kırılganlığı- Beden Sosyolojisi Hikâyeleri'ni, beden ve dünya ilişkimiz üzerinden S. Burak Manav'a anlatıyor.
Tahsin Yıldırım, "deliler tekkesindeki marjinale", Fikret Ürgüp'ün hikâyesine odaklanıyor.
Ömer Yalçınova, Per Petterson'ın roman kahramanlarının portresini yazarken, Sümeyye Kuşakcı insanlık tarihinin ortak geleneği olan siyasetnameleri irdeliyor.
Mustafa Uçurum ise edebiyat tarihimizin önemli isimlerinden Şinasi'nin hayatına, yaşadığı talihsizliklere dair izlenimlerini sunuyor.
Nihayet'i Türkiye'nin her yerinde gazete bayileri, seçkin kitabevleri ve zincir mağaza marketlerde bulabilir, www.birliktedagitim.com sitesinden kolayca abone olabilirsiniz.


 
 
 
 
Kolektif Tarafından Yazılan Diğer Eserler
Bu Kategoride En Çok Tercih Edilenler