Sosyolojiye Giriş

Beta Yayınları

Liste Fiyatı :
48.00 
TL
Orion Kitabevi Fiyatı :
45.60
TL
Üzgünüz bu ürün stokta mevcut değildir.
ISBN
: 9786053777496
Basım Tar.
: 2015
Baskı No
: 5
Syf Sayısı
: 623
Ebat
: 18,5 x 23,5 cm
Kitap No
: 153649

%5
İndirim

-Neden Sosyoloji
-Sosyolojide Temel Kuramlar
-Sosyolojide Yöntem
-Toplum Nasıl Oluşur;Yapılar
-Toplumsal Gelişme/Değişme
-Küreselleşme ve Toplumlar
(Tanıtım Bülteninden)

Prof. Dr. Birsen Gökçe
Sosyoloji Derneği Başkanı

Sosyolojinin Türk bilim dünyasındaki yeri oldukça eskidir. Ziya Gökalp ile başlayan akademik çizgi bugüne kadar inişli çıkışlı bir grafik gösterse bile, Türkiye bu yönden çoğu gelişmiş ülke ile aynı 'sosyoloji tarihi'ne sahiptir denebilir. Buna rağmen 1980'ler sonrasında Sosyolojinin Türkiye'de yeni bir döneme girdiği; toplumsal dönüşüme paralel bir şekilde, bilhassa uygulamalı sosyolojinin yaygınlık kazandığı; birçok kesimlerce de talep edilir hâle geldiği açıktır. Bu sevindirici gelişme iki ayrı gelişme ile daha da pekişmiş bulunuyor. Birincisi, yine bu dönemde "sosyoloji derneği"nin kurulması; ikincisi ise yeni üniversitelerle birlikte sosyoloji öğretiminin ve sosyoloji kadrolarının Türkiye ölçeğinde genişleyip yaygınlaşması. Birinci gelişme, bugün, "Sosyoloji Derneği" olarak birçok çevrelerde ağırlığını hissettiren bir kurumsal araştırma geleneği oluşturmuş; ikincisi de yeni sosyolojik çabaların ortamını hazırlamış bulunuyor.
Bu gelişmelerin bir başka sonucunu ise son yıllarda sayıları oldukça artan sosyolojik yayınlarda görüyoruz. Kitap raflarına ilâve edilen Sosyoloji ile ilgili her yeni kitap büyük sevinç ve büyük umutlar veriyor gelecek bakımından.
Sevgili meslektaşım İhsan Sezal'ın editörlüğünü üstlendiği ve farklı üniversitelerden öğretim üyesi sosyologlarımızın katkıları ile hazırlanan elinizdeki kitap, bu açıdan üzerinde durulması gereken bir ilk deneme olarak çıkıyor karşımıza. Çok yazarlı ve değişik görsel ve yazılı materyallerle desteklenen bu kapsamlı kitap sosyoloji öğrencilerine ve sosyolojiyle ilgilenenlere önce sevdirmeyi, sevmeyle birlikte aynı ciddiyetle bilgilendirmeyi de amaçlıyor.
Kitabın bu amacı gerçekleştireceğine olan inancımla katkıları olan herkesi kutluyorum.


 
 
 
 
İhsan Sezal Tarafından Yazılan Diğer Eserler
Aynı Kategoride Öne Çıkanlar
Beta Yayınları Tarafından Basılan Diğer Eserler
Bu Kategoride En Çok Tercih Edilenler