Soyut Cebir

Dora Yayınları

Liste Fiyatı :
38.00 
TL
Orion Kitabevi Fiyatı :
36.10
TL
Üzgünüz bu ürün stokta mevcut değildir.
ISBN
: 9786059666756
Basım Tar.
: Ocak 2017
Baskı No
: 1
Syf Sayısı
: 662
Ebat
: 16 x 24 cm
Kitap No
: 160395

%5
İndirim


︻Soyut Cebir︻ | Betül Gezer, Osman Bizim

Kitap, beş bölümden oluşuyor gibi görünse de, temel üç bölüm vardır. Bu temel bölümlerde, sırasıyla, ayrıntılı olarak grup teori, halka teori ve cisim teori ele alınmıştır.

Grup teori bölümünde, sonlu gruplar, devirli gruplar, permütasyon grupları, normal alt gruplar, bölüm grupları, izomorfizmler, izomorfizm teoremleri, grup serileri, çözülebilir gruplar, sonlu üreteçli abelyen gruplar ve Sylovv teoremleri ele alınmıştır.

Halka teori bölümünde halkalar ele alınmış ve bunlar birimli, değişmeli, tamlık bölgesi, bölme halkası, cisim olarak sınıflandırılmıştır. Bundan başka, ideal ve idealler yardımıyla bölüm halkaları, kesirler cismi, tek türlü çarpanlara ayırma bölgesi, bölme algoritması, en büyük ortak bölen, asal eleman gibi kavramlar ele alınmıştır. Bu bölümün son kısmında, Euclid bölgeleri ve tamlık bölgeleri üzerinde çarpımsal norm tanımlanarak bazı Diophant denklemlerinin çözümlerine yer verilmiştir.

Cisim teori bölümünde cisim genişlemeleri, özel birer cisim genişlemesi olan "Galois genişlemeleri"ele alınarak grup teori ve cisim teori gibi iki önemli teorisi arasındaki önemli bir köprü olan Galois teorisine bir giriş yapılmıştır.


 
 
 
 
Aynı Kategoride Öne Çıkanlar
Dora Yayınları Tarafından Basılan Diğer Eserler
Bu Kategoride En Çok Tercih Edilenler
KPSS Matematik-Geometri-2
14,00 TL
7,00 TL
%

50

KPSS Matematik-Geometri-1
14,00 TL
7,00 TL
%

50