Türk Anayasa Hukuku

Hukuk Yayınları

Orion Kitabevi Fiyatı :
168.30
TL

Hemen Al

Adet
+
-

Sepete At

Tedarik Süresi 1 İş Günüdür.
ISBN
: 9786056799693
Basım Tar.
: 2020
Baskı No
: 1
Basım Yeri
: Türkiye
Syf Sayısı
: 454
Kağıt Tipi
: 2. Hamur
Ağırlık
: 454.00 gr
Cilt
: Ciltsiz
Ebat
: 16.00 cm x 24.00 cm
Kitap No
: 694735

Türk Anayasa Hukuku, 2017 yılındayapılan anayasal değişikliklerle başkanlık modelini esas alan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Modeli'nin yürürlüğe girmesi nedeniyle Anayasa Hukuku müfredatının yenilenmesi ihtiyacına cevap vermeyi hedeflemektedir. Türk Anayasa Hukuku kitabı, anayasa hukuku dersini tek dönemde veren okullardaki öğrencilerin ihtiyacını karşılamak, bu alanda bilgi edinmek isteyenlerin taleplerine karşılık vermek ve sürekli değişen mevzuatı takip ederek Türk Anayasa Hukuku ders kitabını güncel tutmak suretiyle eğitim-öğretimin kalitesini artırmaya katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu kitap hukuk fakültelerinin yanı sıra siyasal bilgiler ve iktisadi ve idari bilimler fakültelerinin iktisat, maliye, işletme, çalışma ekonomisi ve uluslararası ilişkiler gibi bölümlerinde ve Adalet Meslek Yüksekokulu ve diğer meslek yüksekokullarında eğitim gören öğrencilerin bu alandaki ihtiyaçlarını karşılayacak bir içeriğe sahip bulunmaktadır.

Türk Anayasa Hukuku kitabi Türkiye'nin anayasal sisteminin "ağyarına mani efradına cami" olacak biçimde açıklanmasını amaçlamaktadır. Kitabın genelinde pozitif hukuk boyutuna daha fazla ağırlık verilmekle birlikte anayasal kurum, kural ve ilkelerin şekillenmesinde etkili olan sosyal, siyasal ve ekonomik faktörler de öz bir biçimde ele alınmıştır. Kitap 2018 yılında yürürlüğe giren anayasa değişikliği, TBMM İçtüzüğü değişikliği, Anayasa değişikliğinin diğer mevzuata yansıması için çıkarılan Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri ve Genelgelerini ve mevzuattaki diğer değişikliklerin müfredata yansıtılmasını ve 1982 Anayasası'nın tüm boyutlarıyla ele alınmasını hedeflemektedir. Bu nedenle anayasal gelişmeler tarihi arkaplanın anlatımıyla sınırlı tutulmuş ve 1982 Anayasası ile daha önceki anayasaların (özellikle 1961 Anayasası'nın) karşılaştırılması yapılmamıştır. 

Türk Anayasa Hukuku kitabi ön dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde anayasa hukukuyla ilgili temel kavramlar, ikinci bölümde ise anayasal gelişmeler ele alınmaktadır. Üçüncü bölüm 1982 Anayasasının oluşumunu ve bazı başlangıç ilkelerini içermektedir. Demokratik devlet ilkesi, hukuk devleti ilkesi ve laik devlet ilkesi temel anayasalar ilkeler olarak üç ayrı bölümde incelenmektedir. Temel hak ve hürriyetlerin anlatıldığı yedinci bölümü yasama fonksiyonu ve işlemleri, yasama organı, yürütme organı ve işlemleri, yargı organı, Anayasa Mahkemesi, Anayasa yargısı ve Anayasanın değiştirilmesi izlemektedir. 

. Anayasa hukuku ile ilgili temel kavramlar (Anayasaların içeriği, sınıflandırılması, anayasanın üstünlüğü kuralı, anayasa yapım yöntemleri, anayasa hukukunda yorum ve devlet ve hükümet sistemleri)
. Anayasal gelişmeler (Sened-i İttifak, Tanzimat ve Islahat fermanları, Kanun-u esasiler, 1921 anayasası, 1924 Anayasası ve 1961 Anayasası)
. 1982 Anayasasının temel özellikleri ve başlangıç ilkeleri
. Demokratik devlet ilkesi, hukuk devleti ilkesi ve laik devlet ilkesi
. Temel hak ve hürriyetler
. Yasama fonksiyonu ve işlemleri ve Yasama Organı
. Yürütme Organı ve işlemleri
. Yargı Organı, Anayasa Mahkemesi ve Anayasa yargısı
. Anayasanın değiştirilmesi

 


 
 
 
 
Aynı Kategoride Öne Çıkanlar
Hukuk Yayınları Tarafından Basılan Diğer Eserler
Bu Kategoride En Çok Tercih Edilenler
Hukuk Felsefesi
180,00 TL
153,00 TL
%

15

Türk Kamu Yönetimi
234,00 TL
198,90 TL
%

15

İnsan Hakları
185,00 TL
157,25 TL
%

15

Çevreye Karşı Suçlar
140,00 TL
119,00 TL
%

15

Devlet Destekleri Cilt-1
255,00 TL
216,75 TL
%

15