Türk Cumhuriyetleri’nde Ekonomik Dönüşüm

Orion Kitabevi

Liste Fiyatı :
160.00 
TL
Orion Kitabevi Fiyatı :
136.00
TL

Hemen Al

Adet
+
-

Sepete At

1 İş Günü İçerisinde Tedarik Edilecektir.
ISBN
: 978-625-8226-15-7
Basım Tar.
: 2022
Baskı No
: 1
Basım Yeri
: Ankara Türkiye
Syf Sayısı
: 184
Kağıt Tipi
: Holmen
Ağırlık
:
Cilt
: Ciltsiz
Ebat
: 16x24cm
Kitap No
: 793884

%15
İndirim

Geride bıraktığımız yüzyıl boyunca, siyasi, ideolojik ve ekonomik  temelli çok sayıda bölgesel ve kıtasal uluslararası birlikteliklere şahit olduk. Bunların çoğu tarih sahnesinden silinirken büyük bir kısmı da istenilen hedeflere ulaşamaksızın varlıklarını sürdürmektedirler. Diğer taraftan, Avrupa Birliği, Benelux ve NAFTA gibi çok az sayıda uluslararası birlikteliğin kuruluş amaçlarını gerçekleştirebildikleri, hedeflenen etkinlik düzeyini yakaladıkları ve varlıklarını sürdürebilme gücünü elde ettikleri görülmektedir. Bu başarılı örneklerin ortak özelliği ise üye ülkeler arasında yoğun bir ekonomik eklemlenme, hatta ileri derecede bir entegrasyonun gerçekleştirilebilmiş olmasıdır.

1990’lı yıllardan bu yana Türk dış politikasının ana hedeflerinden birisi, belki de en önemlisi, küresel siyasete yön verebilecek bir “Türk Devletleri Topluluğu” oluşturmaktır. Bu yoldaki en önemli aşamalardan birisi, bağımsız Türk devletleri arasında ekonomi-politik temelli birliktelik inşa etmektir.

Dr. Dikkaya editörlüğünde yazılan Türk Cumhuriyetlerinde Ekonomik Dönüşüm başlıklı kitap bir taraftan bu ülke ekonomilerinin 30 yıllık değişimini aktarırken, bir taraftan da bu değişim sürecinde yaşanan zorlukları ve karşılaşılan engelleri ortaya koymaktadır. Bu nitelikteki analizlerin Türk devletleri arasında kurulacak ekonomik alt yapının inşasında, sorun çıkabilecek alanları işaret etmesi ve geleceğe yönelik çözümlere zemin hazırlaması bakımından önemli olduğunu düşünüyorum.

Türk Cumhuriyetleri Ekonomi Politik çalışmalarında bir çıkış noktası ve nitelikli bir referans olarak kullanılacağına inandığım Türk Cumhuriyetleri'nde Ekonomik Dönüşüm kitabı için Prof. Dr. Mehmet Dikkaya ve arkadaşlarını kutluyor, geleceğin Türk Dünyasına yaptıkları katkılar nedeniyle hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Ahat Andican

Türk Cumhuriyetlerinden Sorumlu Devlet Bakanı (55. Hükümet)


 
İçindekiler ile ilgili dosyayı indirebilirsiniz
İçindekiler Dosyası
 
 
 
Aynı Kategoride Öne Çıkanlar
Orion Kitabevi Tarafından Basılan Diğer Eserler
Bu Kategoride En Çok Tercih Edilenler
İktisatçı Gibi Düşünmek
110,00 TL
93,50 TL
%

15

Genel Ekonomi
198,00 TL
168,30 TL
%

14

Küreselleşme
190,00 TL
161,50 TL
%

15