Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti Suçu

Adalet Yayınevi

Liste Fiyatı :
54.00 
TL
Orion Kitabevi Fiyatı :
51.30
TL
Üzgünüz bu ürün stokta mevcut değildir.
ISBN
: 9786053001041
Basım Tar.
: Ocak 2017
Baskı No
: 1
Syf Sayısı
: 202
Ebat
: 16 x 24 cm
Kitap No
: 160345

%5
İndirim


︻Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti Suçu︻ | Ece Selbes

Kitabımın konusunu Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenen uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçu (TCK m. 188) oluşturmaktadır. Uyuşturucu ve uyarıcı madde bağımlılığı insan ve toplum sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle önemlidir. Konu ile ilgili olarak mevzuatımızda Türk Ceza Kanununda ve özel kanunlarda yapılan düzenlemeler ile gerekli denetimler yapılmaktadır. Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçları için ağır yaptırımlar öngörülmüştür. Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımının artarak yaygınlaşmasını önlemek amacıyla söz konusu maddelerin imal ve ticaretinin denetlenmesi önemlidir.

İlk bölümde uyuşturucu veya uyarıcı madde kavramı, tanımı, çeşitleri incelenmekte, ilgili uluslararası sözleşmeler, örgütler ve iç hukukumuzda yer alan düzenlemeye değinilmektedir. İkinci bölümde uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçu kapsamında, hukuki konu, maddi konu, suçun faili ve mağduru ve suçun kanuni unsuru, maddi unsuru, manevi unsuru ve hukuka aykırılık unsuru incelenmiştir. Üçüncü bölümde suçun özel görünüş biçimleri, suçun nitelikli halleri, yaptırım, etkin pişmanlık, zamanaşımı, soruşturma ve kovuşturma konuları incelenmiştir. Sonuç kısmında çalışmamızda yer alan konular genel olarak özetlenmiş ve değerlendirilmiştir.

Öncelikle eğitim hayatım boyunca fikirlerini örnek aldığım, bu güzel ülkeyi bize armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e teşekkürlerimi ve şükranlarımı bildirmek isterim. Kitabımı tez çalışması kapsamında hazırlamış bulunmaktayım. Tez danışmanlığımı üstlenen ve çalışmalarıma değerli katkılarıyla yön veren Yard. Doç. Dr. Uğur Eriş’e sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Tez jürimde bulunan ve değerli zamanlarını ayırarak, tezimi inceleyerek görüşlerini belirten sayın jüri üyeleri Prof. Dr. Doğan Soyaslan ve Prof. Dr. Muharrem Özen’e teşekkür ederim. Her zaman yanımda bulunan, desteğini esirgemeyen annem Mine Sevinçoğlu’na teşekkür ederim. Dedem merhum İsmail Sevinçoğlu’na ve anneannem Suna Sevinçoğlu’na bana inanç ve destekleri için teşekkür ederim. Kitabımın basımını gerçekleştiren Adalet Yayınevi çalışanlarına ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum.


 
 
 
 
Aynı Kategoride Öne Çıkanlar
Bu Kategoride En Çok Tercih Edilenler
Suç ve Ceza Ekonomisi
21,00 TL
10,50 TL
%

50