Yol Bilenler - Kadim Bilgeliğin Modern Dünyadaki Önemi

Kolektif Kitap

Liste Fiyatı :
19.00 
TL
Orion Kitabevi Fiyatı :
16.15
TL
Üzgünüz bu ürün stokta mevcut değildir.
ISBN
: 9786055029395
Basım Tar.
: 2015
Baskı No
: 1
Syf Sayısı
: 224
Ebat
: 13,5 X 19,5 cm
Kitap No
: 152315

%15
İndirim
 

Her kültür "İnsan olmanın ve yaşamanın anlamı nedir?" sorusuna verilen emsalsiz bir yanıttır. Antropolog Wade Davis dünyadaki yerel kültürlerin bilgeliğini methettiği nefes kesici bir yolculuğa çıkarıyor bizi.

İlkin Polinezya'da, ataları İsa'dan bin yıl önce Pasifik'te yaşayan seyrüsefercilerle denizlere yelken açıyoruz. Derken Amazon'da kayıp bir medeniyetin torunlarıyla, Anakonda halklarıyla tanışıyoruz. Ardından Andlar'da yeryüzünün gerçekten canlı olduğunu keşfederken, Avustralya'da Afrika'dan yola çıkan ilk insanların her şeyi kapsayan felsefesini, Rüya Zamanı'nı deneyimliyoruz. Sonra Nepal'e gidip kırk beş yılını tefekküre ve yalnızlığa adamış en büyük kahramanla, gerçek bir Bodhisattva'yla karşılaşıyoruz. En nihayetinde de soluğu hayatta kalma savaşı veren son yağmur ormanı göçebelerinin mekanı Borneo'da alıyoruz.

Bu yolculuktan çıkarılacak dersleri anlamak gelecek yüzyılda görevimiz olacak. Zira insanlığın mirası -engin bir bilgi ve deneyim arşivi, koca bir hayal gücü kataloğu- büyük tehlike altında. Kültürün ifade ettiği şekliyle insan ruhunun çeşitliliğini yeniden takdir etmek, zamanımızın en zorlu ve temel vazifelerinden biri.

"Değişim de teknoloji de kültürel bütünlüğü tehdit eden şeyler değildir. Esas tehdit iktidardır, vahşi tahakkümdür. Batı'daki yaygın düşünceye göre, söz konusu yerli halklar, yani Batı'yla pek de ilgisi olmayan 'ötekiler', her ne kadar olağandışı ve renkli olursa olsun, adeta doğa yasaları gereği, modernleşmek ve Batılılar gibi olmak konusunda sanki başarılı olamamışlar gibi, öyle ya da böyle yok olup gitmeye mahkumdur. Düpedüz yanlış bir düşüncedir bu."


 
Postmodernizmİmge KitabeviGencay ŞaylanFelsefe Dizisi, Postmodernizm
24.65TRY
Göstergebilimİmge KitabeviPierre GuiraudFelsefe Dizisi, Göstergebilim
12.6TRY
İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını AçarBeta YayınlarıEpiktetosFelsefe Dizisi, İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar
13.3TRY
Felsefe Okuma RehberiAlfa YayınlarıNigel WarburtonFelsefe Dizisi, Felsefe Okuma Rehberi
10.2TRY
Felsefeye GirişOrion KitabeviYıldırım TorunFelsefe Dizisi, Felsefeye Giriş
25.6TRY
9/8 Roman Dansı - Kültür, Kimlik, Dönüşüm ve Yeniden İnşaKolektif KitapGonca GirginToplum Sosyolojisi, 9/8 Roman Dansı - Kültür, Kimlik, Dönüşüm ve Yeniden İnşa
21.25TRY
İdeoloji Olarak BiyolojiKolektif KitapR. C. LewontinPopüler Bilim, İdeoloji Olarak Biyoloji
11.9TRY
"Hayvanlardan Tanrılara Sapiens"Kolektif KitapYuval Noah HarariPopüler Bilim, "Hayvanlardan Tanrılara Sapiens"
25.5TRY
Bu Kategoride En Çok Tercih Edilenler
Felsefeye Giriş
32,00 TL
25,60 TL
%

19